• Deň rodiny 2021 – “Otec nablízku”

          • Fórum kresťanských inštitúcií a Arcidiecézne centrum pre rodinu v Košiciach pod záštitou predsedu Rady pre rodinu pri KBS arcibiskupa Cyrila Vasiľa vyhlasuje celoslovenskú umeleckú súťaž Dňa rodiny 2021 OTEC NABLÍZKU.

            MEDZINÁRODNÝ DEŇ RODINY je vyhlásený Valným zhromaždením OSN na 15. máj a na Slovensku sa bude sláviť už po trinásty raz ako kampaň a verejná oslava hodnoty rodiny založenej manželstvom muža a ženy s cieľom dostať rodinu do centra pozornosti celej spoločnosti. 

            Tohtoročná kampaň má slogan OTEC NABLÍZKU a zameria sa na krásu, hodnotu a dôležitosť otcovstva.

            Témy súťaže• Ako ocko rozosmial mamku.• V náručí otca a mamy.• Otec mi dal veľa!• Akého otca potrebujem?

            Formy: výtvarná, fotografická, audiovizuálna, literárna – poézia/próza

            Kategórie: 1. kategória: deti (6 – 9 rokov) 2. kategória: mládež (10 – 14 rokov) 3. kategória: mládež 2 (15 – 18 rokov) 4. kategória: dospelí (19 a viac rokov – bez obmedzenia)

            Uzávierka súťaže: 31. máj 2021. Práce je potrebné zaslať spolu s osobnými a kontaktnými údajmi elektronicky prostredníctvom formulára nižšie.

            Vyhodnotenie súťaže: Predpokladaný termín slávnostného vyhodnotenia je na Deň otcov 20. júna 2021.

          • ŽLTÝ DEŇ

          • Ďalší zo série farebných dní vyhlasujeme na pondelok 12.4.2021 pri príležitosti DŇA NARCISOV, ktorý je vlastne dňom boja proti rakovine. Jeho symbolom je žltý narcis, a tak sa v tento pondelok oblečme dožlta, aby sme vyjadrili podporu všetkým onkologickým pacientom, ako aj im blízkym a zároveň si takto spomenuli i na našu pani vychovávateľku Evu, ktorá svoj boj s rakovinou pred rokom prehrala. :(

            PS: Ak nemáš žlté oblečenie, pokojne si obleč niečo zelené (budeš narcisovou stonkou/listom) alebo biele.

          • 7. apríl – Deň katolíckych učiteľov

          •  

            „Tí, ktorí mnohých vyučujú v spravodlivosti, budú sa skvieť ako hviezdy

               vždy a večne.“

                                                                                          (Ján de la Salle)

             

            Drahí kolegovia, učitelia a vychovávatelia, dovoľte mi, aby som sa aj v mene našich otcov biskupov poďakovala všetkým za Vašu obetavú a náročnú prácu katolíckeho pedagóga, ktorý okrem cností dobrého učiteľa na iných školách, musí vynikať a svietiť ako svieca, či hviezda na nebi, pretože jeho poslaním je plniť Boží plán a zámer so svojimi zverencami. Prajem Vám pri príležitosti sviatku patróna katolíckych pedagógov Jána de la Salle veľa síl a odhodlania, aby ste sa aj v týchto neľahkých časoch čo najbližšie priblížili k ideálu katolíckeho učiteľa a jeho dvanástim cnostiam, ktoré nestrácajú na svojej aktuálnosti ani v súčasnej dobe tretieho tisícročia.

             

            Ján de la Salle – náš orodovník v nebiwidth=5

            Ján de la Salle začal svoju pedagogickú činnosť ako mladý kňaz, plný lásky k chudobným, vo Francúzsku, na prelome 17. a 18. storočia. Zrieka sa pokojného miesta remešského kanonika, postavenia i majetku a odovzdáva sa službe chudobným deťom. Odhodláva sa na neľahkú úlohu. Rozhodol sa povýšiť učiteľský stav, ktorý bol v tejto dobe v úbohom položení, nepokračujúc v metódach svojich predchodcov. Učiteľ v jeho terminológii bol vyslanec Boží. Ján de La Salle vytvoril ideál nového učiteľa, ktorý by vedel nielen vychovávať schopných ľudí, ale im aj vštepovať hlbokú vieru.width=5Jeho reforma sa nedotkla iba osoby učiteľa. Zaviedol nové prvky, ktoré úplne zmenili doterajší pedagogický systém.width=5Na lasalliánskych školách sa učili tie najchudobnejšie deti, pre ktoré zaviedol bezplatné vyučovanie.width=5Kládol dôraz na pestovanie dobrých spôsobov u žiakov i učiteľov, pestoval kultúru ich bytia. Osobitné postavenie malo vyučovanie matematiky, písanie, čítanie rukopisov i tlačených textov (tým chránil deti pred úžerníkmi a ľuďmi, ktorí využívali negramotnosť iných). Latinčinu nahradil materinským jazykom, do tried pribudli ako nový prvok tabuľa a krieda. Individuálne vyučovanie sa zmenilo na kolektívne, žiaci sa delili do tried a oddelení podľa stupňa vzdelania a schopností.width=5Svätý Ján Krstiteľ de La Salle zomrel 7. apríla 1719, za svätého bol vyhlásený v roku 1900 pápežom Levom XIII. a za patróna učiteľov a vychovávateľov dňa 15. mája 1950 pápežom Piom XII. V tomto vyhlásení vyzdvihuje pápež jeho pedagogickú múdrosť a zdôrazňuje, že nie iba on sám, ale aj skrze neho založený inštitút vychovával a naďalej vychováva deti podľa najlepších zásad a metód, nazývaných Lasalliánskym výchovným systémom.

             

            Podľa Jána de La Salle by mal každý dobrý učiteľ oplývať týmito 12 cnosťami:

             

            1. VÁŽNOSŤ – mala by yžarovať z celého správania a vzhľadu učiteľa.
            2. MLČANLIVOSŤ – usmerňuje učiteľa, aby mlčal, keď nemá hooriť a hovoril, keď nemá mlčať.
            3. POKORA – ak nedosiahne očakáaný výsledok od žiakov, pokorne si prizná vlastné chyby.
            4. OPATRNOSŤ.
            5. MÚDROSŤ – okrem iného spočía hlavne v tom, že učí žiakov najvznešenejšiu vedu –  ako usmerňoať svoje skutky podľa kresťanských zásad.
            6. TRPEZLIVOSŤ.
            7. ZDRŽANLIVOSŤ – mierni sa  hneve a prchkosti.
            8. TICHOSŤ – to znamená dobrotiosť, láskavosť a nežnosť podľa vzoru Ježiša Krista.
            9. HORLIVOSŤ –  dobrom príklade, dôkladnom vyučovaní a múdrom treste.
            10. BDELOSŤ – pozorné plnenie poinností, učiteľ stále bdie nad správaním žiakov všade, kde s nimi je.
            11. ZBOŽNOSŤ.
            12. VEĽKODUŠNOSŤ – učí obetoať dobrovoľne svoje osobné záujmy záujmom blížneho podľa slov sv. Pavla: „...nehľadám soj prospech, ale prospech mnohých, aby boli spasení...“   

             

          • DEŇ UČITEĽOV KATOLÍCKYCH ŠKÔL

          • Inšpirujeme, motivujeme, usmerňujeme, učíme... najlepšie, ako vieme, pretože svoje povolanie milujeme. A Vám, milí rodičia, pri príležitosti nášho sviatku zo srdca ďakujeme, že nám dôverujete a zverujete svoje deti.

            Veríme, že na príhovor svätého Jána de la Salle, patróna učiteľov katolíckych škôl, nás Pán požehná a obdarí múdrosťou, trpezlivosťou, horlivosťou i veľkodušnosťou. Napokon, budeme o to prosiť aj pri svätej omši zo školskej kaplnky v stredu 7. apríla so začiatkom o 9:30 hod.

            Prijmite preto, prosíme, aj VY naše pozvanie k duchovnej účasti na slávení Eucharistie a príďte prostredníctvom našej FB stránky osláviť sviatok sv. Jána de la Salle.

          • MODRÝ DEŇ

          • Milí žiaci a kolegovia,

            zajtra (v stredu 7.4.) máme MODRÝ DEŇ, oblečme sa preto domodra, a to pri príležitosti svetového dňa POVEDOMIA O AUTIZME, ktorý bol tento rok v čase veľkonočných prázdnin v piatok 2. apríla

            Od roka 2008 sa na podnet OSN vždy v tento deň v mnohých krajinách rozsvietia budovy či verejné priestranstvá modrým svetlom. A prečo práve namodro? Pretože modrá je farba komunikácie a sebavyjadrenia. A to sú práve oblasti, s ktorými ľudia s autizmom najviac zápasia.

            PODPORME ich teda napr. len tým, že "sa rozsvietime" aj my namodro.